Gaziantep Göznuru Göz Hastanesi

DÜNYANIN 2 UCUNDAKİ GÖZLERİ BİRLEŞTİRDİ

DÜNYANIN 2 UCUNDAKİ GÖZLERİ BİRLEŞTİRDİ

10.2.2014

DÜNYANIN 2 UCUNDAKİ GÖZLERİ BİRLEŞTİRDİ

Göznuru Göz hastanesinde çalışan daha önceki akademik hayatı boyunca birçok hastaya kornea nakil ameliyatı gerçekleştiren, ancak kornea temin zorlukları nedeni ile Göznuru Göz Hastanesi bünyesinde nakillerine devam edemeyen Doç. Dr. Peykan TÜRKÇÜOĞLU, bu hastane bünyesindeki kornea nakillerine bir günde beş hastaya kornea nakli yaparak başladı.

Akademik kariyeri  başarı hikayeleri ile dolu olan Göznuru Göz Hastanesi hekimi  Doç.Dr.Peykan Türkçüoğlu   daha önce yaptığı başarılı retina ameliyatı ile  Dünya 2. liği kazanmıştı. Türkçüoğlu bu sefer  de 1 günde tam 5 kornea nakli yaparak, görmeyen 5 Suriyeli vatandaşı Amerikalı kornealarla buluşturup ,Suriyeli hastalara görme yetisini yeniden kazandırdı.

Kariyer hayatı boyunca   kornea nakil ameliyatını defalarca yapan Türkçüoğlu,  son yıllarda kornea temini sıkıntısı yüzünden hastane bünyesinde  kornea nakil ameliyatının yapılamadığını  ifade etti. Artık bu teminin hastane bünyesine  Amerika’dan ithal  edilerek sağlandığını belirten Türkçüoğlu, bu sayede  1 günde tam 5 hastaya kornea nakli yaparak  hastanede   kornea nakil ameliyatlarına başlandığını ifade etti.

Kornea yaralanması nedeni ile  Göznuru Göz Hastanesine başvurmuş, 5 Suriyeli hastayı bir günde ameliyat ederek, bu hastalara görme fonksiyonlarını tekrar kazandıran Doç. Dr. Peykan Türkçüoğlu  şunları söyledi “”Kornea insan gözünün en ön kısmında yer alan şeffaf ve yüksek kırıcılık  özelliğine sahip olan dokudur .Ön yüzeyinin eğimi ve şeffaflığı sayesinde göze paralel olarak gelen ışınlar kırılarak retina üzerinde birbirine yaklaşırlar ve göz merceğinden de geçtikten sonra retina üzerinde odaklanırlar. Yani görme fonksiyonunun başarı ile gerçekleşebilmesi için korneanın şeklinin düzgün olması ve şeffaflığının korunması gereklidir.

Kornea nakli, halk arasında göz nakli olarak ta bilinir. Şeffaflığını yitirmiş ya da şekli bozulmuş kornea dokusunun, 7-7.5 mm çapında dairesel şekilde çıkarılarak yerine kadavradan alınan ve yine uygun çapta kesilerek hazırlanmış sağlıklı kornea dokusunun yerleştirilmesi ameliyatıdır.

Bizlere gerek yurt içinden gerekse yurtdışından birçok  kornea nakil hastası nakil ameliyatı için başvurmuştur. Bilindiği üzere ülkemizde organ bağışının çok az olması nedeni ile, kornea sağlanmasında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Hastanemizin alt yapısının kornea nakline uygun olmasına rağmen ,kornea temini sıkıntısı yüzünden kornea nakil ameliyatlarını yapamıyorduk. Bu sıkıntıyı giderebilmek ve kornea ihtiyacı olanların ihtiyaçlarını karşılayabilmek için yoğun çabalarda bulunduk. Fakat kornea teminin yurtiçinde yapılmasının bu şartlarda  zor olduğunu gördük. Bunun için hastane yönetimi olarak alternatif yöntemler aradık. Sonunda Amerika Birleşik devletlerinden Türkiye ye kornea  ithal etme kararını aldık.  Zorlu ve yorucu  bir sürecin ardından  Amerika Birleşik Devletlerinden kornea ithalini gerçekleştirdik. Getirmiş olduğumuz korneaları geldiği gün 5 Suriyeli  hasta ile buluşturduk ve ameliyatlarını en kısa sürede gerçekleştirdik.  Ameliyatın ertesi gün yaptığımız kontrollerde de gördük ki; ameliyatlarımız istenilen başarıya ulaşmıştır ve  hastalar görme fonksiyonlarına yeniden kavuşmuştur.

Bu çalışmanın  bölgemizde bulunan birçok kornea nakil hastasına umut ışığı olduğunu ifade eden  Doç.Dr.Peykan Türkçüoğlu  “Bundan sonrada, bölgemizdeki göz hastalıkları ile ilgili sorunların çözümlenmesi için Göznuru Göz Hastanesi Hekimleri ve Yönetimi  çalışmaya devam edeceğiz .” dedi.